Dziś - 24 lipiec 2017 r.

Informacje

Opublikowano: 2017-01-09

Szanowni Państwo,
Składamy wszystkim uczestnikom, sponsorom, wystawcom oraz partnerom serdeczne podziękowania za udział w VIII Warszawskim Seminarium Neurourologii dotyczącym holistycznego podejścia do leczenia pacjentów z zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych, które odbyło się dnia 26.11.2016 r. w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport przy ulicy Żwirki i Wigury 1. Na Konferencji udało się zgromadzić blisko 200 lekarzy specjalistów, w tym: urologów, ginekologów, neurologów oraz lekarzy rodzinnych z kraju i zagranicy.
Podczas Seminarium podjęto tematy obejmujące: badanie urodynamiczne, zespół bolesnej miednicy – zapalenie śródmiąższowe pęcherza i endometrioza, farmakoterapię nietrzymania moczu, seksuologię i LUTS, a także urologię i ginekologię rekonstrukcyjną. Podczas dyskusji na temat współpracy neurologia i urologa przy leczeniu stwardnienia rozsianego poruszono najważniejsze, najbardziej interesujące obecnie zagadnienia. Wyczerpujący program naukowy z pewnością spełnił oczekiwania uczestników, a ponadto dostarczył najnowszej wiedzy z zakresu diagnozowania i leczenia pacjentów z dysfunkcją dolnych dróg moczowych.
Liczba uczestników i wystawców Kongresu oraz możliwość nawiązania interakcji między nimi utwierdza organizatorów w przekonaniu, że kolejne edycje Warszawskiego Seminarium Neurourologii są potrzebne i warto je nadal organizować.

Z poważaniem
Organizatorzy i Komitet Naukowy VIII Warszawskiego Seminarium Neurourologii

 

 


Opublikowano: 2016-10-07

Portal Medicalguidelines, wspierając wiedzę lekarzy, ufundował vouchery rabatowe -40% do wykorzystania
przy rejestracji na VIII Warszawskie Seminarium Neurourologii

Jeśli chciałbyś skorzystać z vochera, napisz na adres biuro@medicalguidelines.pl w temacie, wpisując
"40% Neurourologia". W odpowiedzi otrzymasz voucher.

 

Liczba VOUCHERÓW ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 


Opublikowano: 2016-04-08

Tabela opłat

 

  Do 31.07.2016 r. Do 31.08.2016 r. Do 31.10.2016 r. Do 26.11.2016 r.
Lekarz 200 PLN 250 PLN 300 PLN 350 PLN
Doktorant, Specjalista rehabilitacji medycznej 100 PLN 150 PLN 200 PLN 250 PLN

 

 


Opublikowano: 2016-04-01

Miło nam poinformować Państwa, że ruszyła rejestracja uczestników na VIII Warszawskie Seminarium Neurourologii.

Zapraszamy do uczestnictwa i rejestracji.

Zarejestruj

 


Opublikowano: 2015-12-11

Czy w Polsce stać nas na leczenie pęcherza neurogennego? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy VII Warszawskiego Seminarium Neurourologii, które odbyło się 28.11.2015 r.

Problem pęcherza neurogennego dotyczy około 50 000 pacjentów w Polsce i są to pacjenci zapomniani. Zbyt nieliczni, zbyt mało mobilni (bo przykuci do wózków inwalidzkich), zbyt chorzy (bo popuszczający mocz), by zwrócić na siebie uwagę. Dlatego podczas Seminarium miała miejsce konferencja prasowa poświęcona problemowi wykluczenia pacjentów z pęcherzem neurogennym z osiągnięć współczesnej medycyny w Polsce. Konferencję prowadził prof. Marek Sosnowski, konsultant krajowy w dziedzinie urologii. Ponadto w konferencji udział wzięli: prof. Piotr Radziszewski (urolog, przewodniczący Seminarium, członek Narodowej Rady Rozwoju), dr Michał Maternik (nefrolog dziecięcy), p. Elżbieta Betlej (Prezes Stowarzyszenia Pacjent Polski) i p. Robert Jagodziński (członek Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, sam od lat zmagający się z pęcherzem neurogennym).

Rozmawiano o trudnej rzeczywistości w Polsce, braku ośrodków neurourologii, braku zespołów wielospecjalistycznych zajmujących się pacjentami z pęcherzem neurogennym. Przede wszystkim zaś o wykluczeniu społecznym i ekonomicznym. Społecznym, bo schorzenia układu moczowego stanowią dla osób niepełnosprawnych barierę poważniejszą niż ograniczenie ruchowe i konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim. Ekonomicznym, bo praktycznie żadne leczenie nie jest dla tych pacjentów refundowane. Płacą za wszystko: leki, środki odkażające i wreszcie za cewniki. Cewniki, dzięki którym żyją, bo mogą opróżnić pęcherz moczowy, tak aby mocz nie zatruł im organizmu.

Profesor Radziszewski podkreślił, że Polska jest białą plamą na mapie Europy, gdzie brak jest jakiegokolwiek programu diagnostyczno-terapeutycznego dla tych pacjentów. Aby się cewnikować, muszą wydawać często kilkadziesiąt złotych dziennie i to na najgorsze z możliwych postępowanie - sztywny, niepowlekany cewnik i żel. Tymczasem kosztujące kilka złotych cewniki nie uszkadzające cewki moczowej, zmniejszające ryzyko infekcji nie są dostępne (refundowane).

Profesor Sosnowski zauważył, że nadal częściej leczy się infekcje dróg moczowych, niż im zapobiega. Tymczasem koszty leczenia wielolekoopornych bakterii są niebotyczne i sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych dziennie.

Doktor Michał Maternik zwrócił uwagę na szczególną sytuacje małych pacjentów z pęcherzem neurogennym. Tu jak najbardziej sprawdza się, że to czego nauczą się w dzieciństwie, będą stosowali w wieku dorosłym. Ale nikt nie bierze pod uwagę, że dziecko ma opory przed włożeniem niepowlekanego cewnika do cewki. Boi się, bo boli. Niechęć do cewnikowania, jest u dzieci bardzo często przyczyną rozwoju niewydolności nerek, kończącej się przeszczepem. I znowu koszty są ogromne.

Głos zabrali też pacjenci, mówiąc, że nie chcą niczego niezwykłego, chcą po prostu móc być w społeczeństwie, móc pracować, móc żyć. Tymczasem są z niego medycznie i ekonomicznie wykluczani, a o pęcherzu neurogennym nikt nie chce rozmawiać, bo... problem "śmierdzi".

Eksperci są zgodni, że za najcięższe powikłania infekcyjne odpowiada założenie do pęcherza cewnika na stałe. Jednakże cewnikowanie przerywane przy użyciu cewników niepowlekanych nie jest odpowiednim środkiem zaradczym - wiąże się ze stosowaniem jednorazowych środków nawilżających oraz znieczulających cewkę moczową, a dodatkowo jest bolesne i niewygodne. Najlepszym obowiązującym aktualnie złotym standardem w leczeniu pęcherza neurogennego jest cewnikowanie przerywane za pomocą cewników hydrofilowych. Czy nas na to stać? Zdaniem ekspertów - tak.

Obecnie pacjenci w Polsce - grupa potrzebujących to około 30 000 osób - mają dostęp (i to limitowany) do niepowlekanych cewników. Aby stosować refundowane cewniki trzeba zaopatrzyć się w środki nawilżające, odkażające i znieczulające cewkę moczową, a także w gazik i pęsetę. Niestety, w naszym kraju - jako jedynym w Europie - koszty ponoszone dodatkowo przez chorych nie były do tej pory brane pod uwagę. Obowiązujące regulacje umożliwiają pacjentom stałe stosowanie procedury cewnikowania jedynie za pomocą przestarzałych technologicznie jednorazowych cewników niepowlekanych, a finansowanie cewników hydrofilowych sprawia, że cewnikowanie z ich użyciem jest praktycznie niedostępne w Polsce.

Uczestnicy Seminarium podpisali petycję do Ministra Zdrowia, z prośbą o pochylenie się nad pacjentami z pęcherzem neurogennym, pacjentami do tej pory niczyimi, zapomnianymi.

 facebook